پوسیدگی دندان بیماری شایع در کودکان و بزرگ‌سالان

پوسیدگی دندان بیماری شایع در کودکان و بزرگ‌سالان

پوسیدگی دندان بیماری شایع در کودکان و بزرگ‌سالان

در سال ۲۰۱۵، پوسیدگی درمان‌نشده دندان در کودکان به‌عنوان دهمین بیماری شایع در جهان شناخته شد که حدود ۹ درصد (۵۷۳ میلیون نفر) از همه کودکان جهان را آزار می‌داد. در میان بزرگسالان هم پوسیدگی دندان به‌عنوان شایع‌ترین بیماری در جهان مطرح بود و ۳۵ درصد از مردم جهان (یعنی تقریبا ۲.۴ میلیارد نفر) را درگیر کرده بود.
در کنار این‌ها، پوسیدگی دندان بار مالی قابل توجهی برای سازمان‌های خدمات بهداشتی و درمانی دارد. اگرچه به‌دست آوردن هزینه دقیق و مشخص برای درمان پوسیدگی دندان در سراسر جهان دشوار است، اما از کل هزینه ۷.۷ تریلیون دلاری بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵، تقریبا ۵ درصد آن (یعنی ۳۵۷ میلیون دلار) به بیماری‌های دهان و دندان (از جمله بیماری‌های لثه و دیگر بیماری‌های دهانی) اختصاص داشت.
محققان دریافته‌اند که ۴۰ درصد از کودکان مبتلا به پوسیدگی دندان، حتی اگر توسط دندانپزشکان معاینه و درمان شوند، درد یا عفونت یا هر دو را تجربه می‌کنند. آنان همچنین می‌دانند که کودکانی که قبل از رسیدن به سن مدرسه دچار پوسیدگی دندان می‌شوند، نسبت به همسالان خودشان بیشتر با احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان و مواجهه با پیامدهای آن در دوره‌های بعدی زندگی‌شان روبه‌رو هستند.
جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و پیامدهای آن (دندان‌درد و آبسه)، اثرات مخرب و منفی این بیماری را بر سلامت و تندرستی کودکان کاهش می‌دهد. بنابراین بسیار حیاتی و مهم است که پس از نمایان شدن اولین دندان در دهان کودک، والدین او را به‌طور منظم برای معاینه نزد دندانپزشک ببرند و عادت به مسواک زدن و داشتن الگوهای تغذیه‌ای سالم را در او تقویت کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *